Śląskie Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności im. gen. Jerzego Ziętka w Ustroniu sp. z o.o.
 
 
 
abc
 
                                                                                                           
 Śląskie Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności im. gen. Jerzego Ziętka w Ustroniu realizuje projekt finansowany z Funduszy Europejskich pn. „Program badań przesiewowych RZS w Centrum Reumatologii w Ustroniu" POWR.05.01.00-00-0027/17.

 

Główny cel programu:

    Wdrożenie Ogólnopolskiego programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów przy współpracy pomiędzy przychodniami POZ a specjalistami – reumatologami z Ośrodka Wczesnej Diagnostyki w zakresie prowadzenia koordynowanych badań przesiewowych nakierowanych na przeciwdziałanie i wczesne wykrycie reumatoidalnego zapalenia stawów.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to przewlekła układowa choroba tkanki łącznej o podłożu immunologicznym. Przyczyny RZS nie zostały dotychczas wystarczająco poznane, a w mechanizmie powstawania  schorzenia odgrywają rolę takie czynniki, jak: zakażenia, czynniki genetyczne i środowiskowe (np. palenie tytoniu).

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów:

  • symetryczny ból i obrzęk stawów
  • sztywność stawów
  • tkliwość stawu na ucisk
  • zmiany ogólnoustrojowe (stany podgorączkowe, bóle mięśni, uczucie zmęczenia, brak łaknienia, utrata masy ciała).
Do udziału w projekcie kwalifikowani będą pacjenci w wieku od 18 do 65 lat, u których lekarz reumatolog nie stwierdził wcześniej reumatoidalnego zapalenia stawów i u których nie wdrożono leczenia np. stosując metotreksat.
 
Zachęcamy do zapoznania się z szczegółowym programem TUTAJ

Dofinansowanie projektu:

Ze środków europejskich:  1 388 910,80 zł

Ze środków dotacji celowej:  259 061,20 zł

 SzR plakat RZS 2018 04 04                                                                                                                                               Plakadamis11