Grafikę tworzy niebieski napis: Profilaktyka osteoporozy w Centrum Reumatologii Sp. z o.o. w Ustroniu, umieszczony na białym tle.11.08.2023 PRZEDŁUŻONA REALIZACJA PROGRAMU PROFILAKTYCZNEGO

Finansowany z funduszów Unii Europejskiej program „Profilaktyka osteoporozy w makroregionie śląskim” adresowany jest do kobiet w wieku od 50 do 70 lat - zagrożonych złamaniami niskoenergetycznymi oraz chorych, z już dokonanymi złamaniami. Realizację tego programu w Centrum Reumatologii w Ustroniu rozpoczęliśmy jesienią 2019 roku, a miała się ona zakończyć 30 września 2023 roku. Chcieliśmy Państwa poinformować, że właśnie uzyskaliśmy zgodę Ministerstwa Zdrowia na wydłużenie okresu realizacji programu w naszym Centrum o 2 miesiące - do 30 listopada!

Przypominamy: uczestnictwo w programie jest bezpłatne, a szczegółowe informacje, określające w jaki sposób można zgłosić chęć udziału w nim, dostępne są na naszej stronie internetowej www.reumatologiczny.pl w zakładce PROJEKTY UE/PROFILAKTYKA OSTEOPOROZY (kontakt telefoniczny: 33 854 26 40 wew. 306 lub 797 906 917; adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), gdzie także można zapoznać się (Dla pacjenta/Lista ośrodków kwalifikujących) z wykazem ośrodków Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) z naszego regionu, które przystąpiły do programu.

Panie, które spełniają podane wyżej wymogi wiekowe, a nigdy wcześniej nie diagnozowały się pod kątem osteoporozy, mogą skorzystać z wizyty w jednym z ośrodków POZ (patrz lista) i zgłosić tam chęć wzięcia udziału w projekcie lub zgłosić się bezpośrednio do Centrum Reumatologii (Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna - poradnie). W obu przypadkach lekarz/pielęgniarka, przy pomocy kalkulatora FRAX, w prosty i szybki sposób oceni ryzyko złamań i ewentualne zagrożenie. Po wstępnej kwalifikacji pacjentka będzie mogła skorzystać z badań densytometrycznych lub RTG, których wyniki pozwolą lekarzowi na postawienie prawidłowej diagnozy.

 Grafika akcentuje najważniejsze treści zawarte w zamieszczonym tekście: że adresatkami programu są panie w wieku od 50 do 70 lat, a lista ośrodków POZ, do których mogą się zgłaszać jest na stronie internetowej Centrum.

Osteoporoza owiana jest złą sławą schorzenia bardzo groźnego, podstępnego. Przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, aż do pierwszego symptomu, którym od razu jest wystąpienie złamania. Dotychczasowe wyniki badań przeprowadzonych w Centrum Reumatologii w ramach unijnego programu, potwierdzają potrzebę poddania się diagnostyce - osteoporozę i osteopenię zdiagnozowano u niemal połowy badanych!

Pod logo Centrum Reumatologii widnieje nazwa realizowanego programu i jego numer: POWR.05.01 00-00-0013/18

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt bezpośrednio z Biurem Projektu, działającym w Centrum Reumatologii w Ustroniu (kontakt telefoniczny, adres e-mailowy – jak wyżej).