Śląskie Centrum Reumatologii, Rehabilitacji
i Zapobiegania Niepełnosprawności im gen.
Jerzego Ziętka w Ustroniu Sp. z o.o.

RM5doInt2.10.2020 REZONANS MAGNETYCZNY Z KONTRASTEM

Rezonans magnetyczny (RM) jest badaniem, które pozwala na uzyskanie najdokładniejszego obrazu wnętrza ciała bez naruszania ciągłości tkanek. Jego efekt może być jeszcze lepszy, czyli jakość uzyskanego obrazu zwiększona, jeśli pacjentowi zostanie podana specjalna substancja - środek kontrastowy (kontrast). Dzięki jego zastosowaniu można jeszcze wyraźniej wyodrębnić badaną strukturę spośród ją otaczających. Pracownia Rezonansu Magnetycznego Centrum Reumatologii w Ustroniu rozszerzyła zakres wykonywania badań właśnie o badanie z użyciem kontrastu. Badanie to wykonujemy odpłatnie.

Dzięki rezonansowi magnetycznemu otrzymujemy obrazy przekrojów narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach. Korzyści diagnostyczne płynące z użycia kontrastu w RM są ogromne, szczególnie jeśli chodzi o wykrywanie i monitorowanie leczenia: nowotworów, udaru mózgu, chorób zapalnych i reumatologicznych, stwardnienia rozsianego, zaburzeń związanych z niedokrwieniem, chorób Alzheimera i Parkinsona oraz innych zaburzeń neurologicznych.

W dniu, w którym wyznaczone jest badanie rezonansem magnetycznym z podaniem kontrastu, pacjent nie powinien jeść ani pić przez cztery godziny przed rozpoczęciem badania. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy poddawana badaniu osoba zażywa o stałej porze leki (środki kontrastowe używane w RM praktycznie nie wchodzą z nimi w interakcje) - można je popić niewielką ilością wody niegazowanej. Na badanie należy zgłosić się ze skierowaniem i posiadać (bądź dostarczyć wcześniej) aktualny (ważny do 10 dni) wynik stężenia kreatyniny wraz z jej klirensem (GFR) oraz dokumentację medyczną z wcześniejszych badań (RM, TK, RTG). Najodpowiedniejszym ubiorem, w którym powinno się poddać badaniu, jest odzież bawełniana. Obowiązkowo należy pozbyć się wszelkich metalowych przedmiotów (biżuteria, zegarek, pasek ze sprzączką, aparat słuchowy, okulary z metalowymi elementami w oprawie, itp.).

RM3doInt

Podczas badania z użyciem środka kontrastowego pacjent pozostaje pod stałą fachową opieką pielegniarską i lekarską. Badanie jest bezpieczne i bezbolesne, wymaga od badanego pozostania w bezruchu przez kilkadziesiąt minut. Po zakończeniu badania nie odczuwa się bólu, pogorszenia samopoczucia czy innego rodzaju dyskomfortu, który uniemożliwiałby podejmowanie dotąd wykonywanych czynności (np. prowadzenia samochodu). Zaleca się, by po badaniu - przez dwie kolejne doby - wypijać około 2 l płynów, co ułatwia usunięcie kontrastu z organizmu.

Do naszej Pracowni Rezonansu Magnetycznego można się zarejestrować osobiście telefonicznie (33/8542942; od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-14:00) lub e-mailowo (adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Ankieta kwalifikująca do badania rezonansem magnetycznym - którą trzeba wypełnić i zabrać ze sobą na badanie - dostępna jest na stronie internetowej Centrum Reumatologii (w zakładce O szpitalu/Pracownie Specjalistyczne/Rezonansu Magnetycznego).

Zapraszamy również do skorzystania z badań RTG i densytometrii w naszych pracowniach. Badania wykonywane są przy użyciu nowoczesnych urządzeń i przez wykwalifikowany personel pod nadzorem kadry doświadczonych specjalistów.