Śląskie Centrum Reumatologii, Rehabilitacji
i Zapobiegania Niepełnosprawności im gen.
Jerzego Ziętka w Ustroniu Sp. z o.o.

PlecWyt331.07.2020 PORANNY BÓL KRĘGOSŁUPA? NIE ZWLEKAJ Z BADANIEM!

Jeśli masz mniej niż 40 lat, rano budzisz się z bólem kręgosłupa, który także występuje w nocy, podczas spoczynku, a aktywność fizyczna powoduje jego zmniejszenie - nie zwlekaj, przebadaj się! To może być zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK).

Ból pleców to jedna z dolegliwości najczęściej zgłaszanych lekarzom pierwszego kontaktu. Może być związany z wieloma chorobami. Jest to również główny objaw ZZSK, które występuje trzy razy częściej u mężczyzn niż u kobiet i przebiega zdradliwie. ZZSK dotyka najcześciej osoby młode, przed 40 rokiem życia, czasami nawet nastolatków. Pierwsze objawy - niezależnie od wieku - są bagatelizowane. Odczuwane dolegliwości niefrasobliwie przypisuje się pracy fizycznej, siedzącemu trybowi życia, brakowi gimnastyki. Z czasem, w przebiegu choroby, może dojść do całkowitego usztywnienia stawów kręgosłupa. Taki chory nie jest w stanie schylić się lub skręcić tułowia, a chcąc spojrzeć za siebie musi obrócić całe ciało.

Do kryteriów rozpoznania ZZSK należą między innymi: ból pleców, pogorszenie ruchomości kręgosłupa i określone zmiany wykazane na klasycznych zdjęciach rentgenowskich w zakresie stawów krzyżowo-biodrowych. Niestety, podobne objawy mogą dotyczyć wielu różnych schorzeń, a typowe zmiany widoczne na rentgenodiagramie występują dopiero w zaawansowanym stadium choroby, stąd trafne rozpoznanie jest bardzo trudne i bywa, że ma miejsce po latach zmagania się z chorobą. Dlatego jednym ze sposobów na rozpoznanie tej zdradliwej choroby we wczesnym okresie jej rozwoju jest wykonanie badania genetycznego HLA-B27 i/lub rezonansu magnetycznego stawów krzyżowo-biodrowych. Oba te badania są dostępne w Centrum Reumatologii w Ustroniu Sp. z o.o. (ul. Szpitalna 11) od poniedziałku do piątku. Punkt pobrań Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej , gdzie można oddać krew pod kątem badań na obecność antygenu HLA-B27, czynny jest każdego dnia od 7:00 do 11:00, a nasza Pracownia Rezonansu Magnetycznego wykonuje badania w następujących godzinach - pn. i wt. 7:00-14:35, śr. 7:00-17:00, czw. 7:00-19:00, pt. 7:00-14:35.

PlecyAfi